15.4.10

Petrograd - Isabelle
Sizin içinde öylemidir bilmiyorum ama benim için birçok grubun albümüne koyduğu biricik, akustikli, yumuşak şarkı bambaşkadır. O şarkıyı peş peşe genelde birçok kez dinlerim, çünkü farklı bir tonu vardır, sanki daha içtendir, tam olarak nasıl anlatacağımı bilmiyorum açıkçası ama böyle şarkılara dikkat edenler anlamıştır beni diye düşünüyorum. İşte yıllar önce Petrograd’ı ilk keşfettiğimde hissettiğim buydu sanki sadece o şarkıları yapan bir grup gibi. Tam olarak öyle denilemez belki ama şarkılarının bir çoğu bana o hissi veriyor.

Petrograd, 96 yılında Lüksemburg’dan çıkma bir grup.Hem kadın hem erkek vokaller var. Grubun geçmişine baktığımızda punk/ hardcore grupları Bakunin’s Children ,Subway Arts ve No More’u görüyoruz. Bu grupların tüm kayıtlarına ulaşmak zor özellikle No More’un kayılarına Bakunin's Children ile yaptıkları split haricinde ulaşmak imkansız gibi. Ama Subway Arts ile Bakunin’s Children’ı ayrıca tavsiye ederim. Petrograd’ın önceki hallerine göre daha melodik punk rocka hatta bazı albümlerinde pop punka yaklaşan bir soundu var. Her şarkıda farklı bir tat alabiliyorsunuz. Grubun en sevdiğim yanlarından biri kesinlikle şarkı sözleri: hem politik hem de oldukça duygu yüklü.

Bugün sizinle paylaşacağımız albümleri 99 yılında çıkardıkları Isabelle. Bu albüm açıkçası en sevdiğim albümleri, içinde Subway Arts zamanlarında kalma bir şarkıda bulunuyor: Ask Yourself Why, havyan deneyleri üzerine yazılmış bu şarkının sözleri aşağıya Subway Arts albüm kitapçığında yer aldığı şekilde koyuyorum.

Petrograd- Isabelle

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder